عکسهایی جالب از تنوع در معماری مساجد در دنیا


مسجد دانشگاه دپوک، جاوا برات، اندونزی

مسجد دانشگاه در مرکز پردیس دانشگاه اندونزی در دپوک قرار دارد. در اصل این مسجد برای گنجایش حدود ۳۰۰۰ نمازگزار در فضای سرپوشیده طراحی شده و می‌تواند تا ۵۰۰۰ نفر را به اضافه‌ی فضای سرباز در خود بگنجاند. اندیشه‌ی طرح اصلی آن برگرفته از نوع معمول مساجد در اندونزی است که سقف‌های چند لایه از شاخصه‌های اصلی آن است.


مسجد تنگکو تنگاه زهرا کوالا ترنگانو، مالزی

مسجد تنگکو تنگاه زهرا که پس از به خاک سپرده شدن مادر سلطان کنونی مالزی در دهانه رودخانه ترنگانو به این نام خوانده شد، به دلیل آنکه بر روی آب شناور می‌نماید، تمایل آن است که به «مسجد شناور» خوانده شود. این مسجد در سپتامبر ۱۹۹۱ ساخته شد و توانایی گنجایش بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ نمازگزار را در یک زمان دارد.


مسجد سپید شریف الدین ویساکو، بوسنی و هرزگوین

مسجد سپید شریف‌ الدین در ویساکو (زمانی جزء کوچکی از یوگسلاوی) نماینده‌ی تصویر مدرنی از حضور بلند مدت جامعه‌ی مسلمانان در یک کشور سوسیالیستی است. طرح مسجد جدید در ابتدا به عنوان گسستی در سنت به شمار آمد، اما در نهایت اعضای آن، این بنا را با افتخار به عنوان یک شاخص مهم در شهر پذیرفتند.


مسجد قبا مدینه، عربستان سعودی

مسجد قبا در نقطه‌ای قرار دارد که حضرت محمد اولین مسجد را پس از هجرت به مدینه بنا نهاد. در طول دهه ۱۹۸۰، معمار مصری، عبد الواحد الوکیل بیش از دوازده عدد مسجد در عربستان سعودی طراحی نمود. در حالی که این مساجد در اندازه و ساخت با یکدیگر متفاوت‌اند، به شدت بر قالب‌های تاریخی مختلف متعلق به میراث معماری جهان اسلام متکی هستند، که می‌توان به «احیاء طلب» از آن نام برد.


مسجد گلی ماری، استرالیا

مسجدی گلی که توسط شترداران افغان ساکن در استرالیا در اواخر قرن نوزدهم بنا شده است.


مسجد جامع کوردوبا کوردوبا، اسپانیا

ساخت مسجد جامع کوردوبا در میانه‌ی سال‌های ۷۸۴ و ۷۸۶، در دوران زمامداری عبدالرحمان اول بر محل یک ویسی گات، که احتمالاً مکان پیشین یک معبد رمی بوده بنا نهاده شده است. پس از فتح کوردوبا در سال ۱۲۳۶، فردیناند سوم این مسجد جامع را به کلیسای بزرگ شهر اختصاص داد. در اوایل قرن شانزدهم، بر اساس فرمان امپراتور مقدس رم، چارلز پنجم، یک «نیایش‌خانه» گاتیک در مرکز مسجد جامع پیشین گنجانده شد.


مسجد العباس اصناف، یمن

مسجد العباس در نزدیک روستای اصناف، در سی و هشت کیلومتری جنوب شرقی صنعا، پایتخت یمن واقع است.تاریخ بنای آن ۱۱۲۵- ۲۶ است و مسجد کوچکی با دیوارهای سنگ‌کاری شده، ستون‌های سنگی و سقفی از تیرچوبی و طاق‌دار است. سقف طاق‌دار آن با نقوش گلدار طلایی و هندسی و خطوط کتیبه پوشانده شده است.


مسجد جامع پرتو نووا، بنین

ساخت مسجد مرکزی پرتو نووا، بنین در سال ۱۹۱۲ به دست آفریقاییان به وطن بازگشته از آمریکای جنوبی آغاز شد. این مسجد همانند کلیساهای بزرگ اروپای قرون وسطی، بر فراز افق نسبتاً پائین فضای شهری شهر بنا شده است. این مسجد نشان‌دهنده‌ی بارورکنندگی متقابل سنت‌های باحی و آفریقایی است و در چارچوب سنت معماری مساجد آفریقایی- برزیلی قرار می‌گیرد.


مسجد دارالاسلام آبیکیو، نیومکزیکو، ایالات متحده

این مسجد توسط و برای یک جامعه جدید آزمایشی ساخته شد، که اعضایش در فنون ساخت طاق و گنبد رایج در مصر علیا، از کارفرمایی حسن فتحی معمار و تیم سنگ‌کاران نوبه‌ای وی (که مخصوصاً به این منظور به ایالات متحده آمدند) سود جستند. ساخت آن که به طور کامل از خشت و گل است با سنت خشتی محلی بسیار هم‌آوا است.


مسجد شورای بزرگ ملی آنکارا، ترکیه

مسجد جدید شورای ملی منحصراً برای استفاده اعضای پارلمان، وزرا و کارمندان در نظر گرفته شده است. این مسجد متشکل از یک محوطه‌ی بیرونی سه گوشه‌، و نمازخانه مستطیل شکلی که مشرف بر باغی بزرگ، سه گوش و برآمده و یک استخر است. دیوار شیشه‌ای طرف قبله رو به باغ قرار گرفته است.


مسجد شاه اصفهان، ایران

مسجد شاه به عنوان مکانی برای عبادت عمومی در طرح جدید شهرسازی اصفهان به دست شاه عباس ساخته شد، اما در زمان زمام‌داری جانشین وی، شاه صفی اول تکمیل گردید. ایوان جنوبی (قبله) توسط هشت نمازخانه زمستانی گنبدی شکل محصور شده است که تا باغستان‌ها امتداد یافته و در راستای طاق‌هایی که در حکم مدرسه هستند قرار گرفته است.


مسجد هواجوزیانگ زیان، چین

مسجد کنونی در سال ۱۳۹۲ بنا نهاده شد و از آن زمان تا به حال سه بار بازسازی شده است. مجموعه بنا که در زمینی مستطیلی و طویل در منطقه‌ای پر جمعیت بنا شده است، متشکل از پنج باغستان است که هر باغستان به عنوان فضایی مستقل طراحی شده و به وسیله‌ی دیوارها و دروازه‌هایی از یکدیگر جدا شده‌اند.


مسجد حسن رباط، مراکش

مسجد حسن به دست حاکم المحاد، یعقوب المنصور بنا گردید که ساخت مسجد را در سال ۱۱۹۱، همزمان با بنای شهر رباط آغاز نمود. هشت سال بعد المنصور درگذشت و مسجد ستون‌دار که یکی از بزرگ‌ترین مساجد جهان به شمار می‌آید ناتمام ماند. مناره‌ی نسبتاً سالم آن نمایانگر مقیاس عظیم طرح این مسجد است.


مسجد الحاکم قاهره، مصر

بنای مسجد الحاکم توسط خلیفه فاطمی، العزیز در سال ۹۹۰ آغاز گردید و به وسیله‌ی فرزندش حاکم بامرالله و مباشرش ابو محمد الحافظ عبد الغنی ابن سعید المصری در سال ۱۰۱۳ به اتمام رسید. این مسجد به وسیله‌ی خشت همراه با نمای سنگی و مناره ساخته شده است. طرح مستطیلی نامنظّم آن متشکل از یک نمازخانه و باغستانی مستطیلی است که به وسیله‌ی طاق‌های ستون‌دار محصور شده است.


مسجد جین‌گاری بر تیمباکتو، مالی

جین‌گاری بر، «مسجد بزرگ» کهن‌ترین بنای تاریخی و بزرگ‌ترین بنای شاخص تیمباکتو است. این مسجد که در گوشه‌ی غربی شهر کهن واقع است، تقریباً به طور کامل بر زمین ناهموار(بانکو) بنا شده است. حفاظت و نگاهداری مسجد شامل تعمیر رویه‌ی گلی آن، با فراخوان امام مسجد مرتباً توسط مردم از طریق مشارکت مالی، مصالح و نیروی کار به عهده